Przejdź do głównej zawartości

PRZEKSZTAŁCENIE DZIAŁKI ROLNEJ W BUDOWLANĄ

Działka rolna
Aby rozpocząć budowę domu lub uzyskać kredyt, potrzebne jest przekształcenie działki z rolnej na budowlaną. Często jest to proces długo terminowy. W przypadku działek posiadających pozwolenie na budowę, wyłączenie gruntu z produkcji rolnej odbywa się na podstawie planu miejscowego lub decyzji o warunkach zabudowy. 

Etapy przekształcenia:
  1. Wykonujemy operat geodezyjny i na podstawie którego zostanie zaktualizowana mapa ewidencyjna, (czynność to może zostać wykonana jednocześnie przy sporządzaniu mapy do celów projektowych przy budowie).
  2. Rozpoczęcie budowy zgodnie z wydanym pozwoleniem na budowę / przyjęcia zgłoszenia i wytyczeniem budynku dla gruntów oznaczenie przejściowe: Bp – Zurbanizowane tereny niezabudowane lub w trakcie zabudowy).
  3. Aktualizuje danych ewidencyjnych w ewidencji gruntów i budynków przez geodetę.
  4. Złożenie wniosku o aktualizację sposobu korzystania w dziale I KW na podstawie  aktualnego wypisu z Ewidencji gruntów i budynków. (egib)
Działki bez pozwolenia na budowę, mogą również zostać wyłączone z produkcji rolnej, analogicznie jak w przypadku działek z pozwoleniem na budowę, z pominięciem pkt.2 dot. rozpoczęcia prac budowlanych.

Działka budowlana
Wyłączenie z produkcji rolnej jest niezbędne dla gruntów o klasie: I, II, III, IIIa, IIIb, IV, IVa, IVb, V i VI, wytworzonych z gleb pochodzenia organicznego. Dla gruntów pochodzenia mineralnego wyłącznie jeśli są objęte ochroną w oparciu o Uchwałę Rady Gminy. Poza terenami miejskimi, wyłącznie z produkcji rolnej gleb min. I i II może być niemożliwe, dla osoby nie będącej rolnikiem.

Nieruchomość rolna to działka, która została sklasyfikowana jako grunty orne, sady, łąki, pastwiska i grunty pod budynkami, stawami czy rowami, grunty zadrzewione, nieużytki (oznaczenie wg wypisu z rejestru gruntów: R, S, Ł, Ps, Br, Wsr, W, Lzr, N).

❓💁📖 Jeśli masz pytania lub potrzebujesz pomocy geodety zadzwoń lub napisz:
📞 +48 690 210 110
📱 +48 537 468 695
📧 biuro@smartgeo.pl

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Co oznacza trójkąt na mapie geodezyjnej?

Zobacz co oznacza na mapie trójkąt równoboczny z kropką. Jest to oznaczenie geodezyjnego punktu osnowy najwyższej klasy. Znak kartograficzny punkt osnowy geodezyjnej na mapie zasadniczej Mapę zasadniczą tworzy się na podstawie odpowiednich zbiorów danych zawartych w:  bazie danych państwowego rejestru podstawowych osnów geodezyjnych, grawimetrycznych i magnetycznych, bazie danych ewidencji gruntów i budynków (katastrze nieruchomości)  EGiB bazie danych geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu GESUT bazie danych państwowego rejestru granic i powierzchni jednostek podziałów terytorialnych kraju PRG Jakie jeszcze symbole można znaleźć na geodezyjnej mapie zasadniczej: punkty osnowy granice administracyjne i ewidencyjne budynki i obiekty trwale związane z budynkiem kontury użytków gruntowych budowle inżynierskie budowle hydrotechniczne budowle sportowe wysokie budowle techniczne zbiorniki techniczne umocnienia drogowe, kolejowe lub wodne budowle ziemne urządzenia transportowe drogi i

GMINA DOBROŃ PLAN ZAGOSPODAROWANIA WARUNKI ZABUDOWY

Jeśli planujesz zakup działki bądź budowę w gminie Dobroń , sprawdź przeznaczenie terenu na gminnym geoportalu. dobron.e-mapa.net Obszar gminy można podzielić na: Teren objęty planem zagospodarowania Listę planów zagospodarowania Gminy Dobroń można znaleźć na stronie  dobron.bip.net.pl Wypis i wyrys z planu zagospodarowania wydaje Urząd Gminy +48 43 677 26 83 wew.114 Bud. B pok. nr 3 planowanie@dobron.ug.gov.pl Do pobrania: wniosek Teren nie objęty planem. na takich nieruchomościach przed podjęciem inwestycji należy uzyskać decyzję o warunkach zabudowy. Decyzje o warunkach zabudowy tel: +48 43 677 26 83 wew.114 Bud. B pok. nr 3 planowanie@dobron.ug.gov.pl Potrzebne dokumenty: Wniosek 2 egz. mapy do celów opiniodawczych / ewentualnie do celów projektowych/ w skali 1:500 lub 1:1000, mapa ma obejmować teren objęty wnioskiem wraz z obszarem podlegającym analizie /w odległości nie mniejszej niż trzykrotna szerokość frontu działki, nie mniejszej niż 50m/ z naniesioną lokalizacją projektowany

ZAGOSPODAROWANIE PRZESTRZENNE GMINY SŁAWNO

Jeśli planujesz budowę w gminie Sławno w powiecie opoczyńskim sprawdź plan zagospodarowania przestrzennego. Obszar gminy nie jest w 100 % pokryty planami zagospodarowania przestrzennego, dlatego budowę trzeba poprzedzić uzyskaniem decyzji o warunkach zabudowy. Poglądowym dokumentem, który może sugerować gdzie możemy budować np. domy jest Studium Uwarunkowań . Jest to dokument, który określa obszary przeznaczone pod różne sposoby użytkowania. Odrębnymi kolorami na mapie oznaczone są tereny mieszkaniowe, przemysłowe i rekreacyjne . Gmina Sławno jest sąsiaduje z zalewem Sulejowskim stąd działki rekreacyjne są tutaj często kupowane. Większy rozmiar map i szczegóły dotyczące zagospodarowania przestrzennego gminy Sławno można znaleźć pod adresem  ugslawno.pl Pod adresem  bip.ugslawno.pl  można znaleźć druki do złożenia wniosków o wydanie decyzji o warunkach zabudowy lub lokalizacji inwestycji celu publicznego. Jeśli przed zakupem działki sprzedający wystąpił o warunki zabudowy można złożyć